Studená pena, ktorej sa hovorí i HR (z anglického High resiliance), vzniká technologickou úpravou štandardnej PUR peny. Rozdielnosť je daná použitím iných vstupných surovín. Studená pena sa vyrába pri nižších teplotách než PUR pena, a to konkrétne za studena. Odtiaľ je odvodený aj jej názov.

Studená pena je v podstate vylepšenou verziou polyuretánovej peny s otvorenou bunkovou štruktúrou. Vďaka tejto vlastnosti sú matrace vzdušnejšie, tvarovo stálejšie a trvácnejšie. Veľkou výhodou je, že sa pri výrobe nepoužíva formaldehyd ani iné škodlivé látky, takže ide o ideálny materiál pre výrobu zdravotných matracov. Nevyvoláva žiadne alergie.

Ako sa vyznať v rôznych polyuretánových penách?

K výrobe matracov sa využívajú rôzne peny líšiace sa názvom a hlavne vlastnosťami. Poďme si teda ujasniť, aké hlavné peny to sú a v čom sa líšia.

PUR

Penový polyuretán je najviac známy pod pojmom MOLITAN. Podľa toho, ako sa pena spracuje, vzniknú rôzne typy, líšiace sa vlastnosťami i tvrdosťou. Matrac z PUR peny môže byť vyrobený z jednej vrstvy peny, najčastejšie však sú z viacerých vrstiev rôznych typov, ktoré sú položené, zlepené alebo zlisované na seba. Moderné varianty sú tvarované do nopiek umožňujúcich lepšie prekrvenie vrchnej časti pokožky, pretože dochádza k ľahkej masáži tela.

Medzi ich hlavné plusy sa radí pružnosť, tvarová stálosť a cenová dostupnosť. Jedná sa o jeden z najlacnejších materiálov.

RE pena

RE pena

Z dôvodu zvýšenia nosnosti a zníženia ceny niekedy tvorí jadro PUR matracov tzv. RE pena, čo je rozomletá recyklovaná drť, ktorá sa spojí lepidlom a následne zlisuje do svojej podoby.

RE pena je obľúbená predovšetkým pre svoju tvrdosť a nízku cenu. Matrace z RE peny patria k tým najlacnejším v svojej kategórii. Najčastejším problémom je jej nepriedušnosť a zloženie spojené s lepidlom, ktoré u mnohých môže vyvolávať podráždenie. Neodporúča sa pre alergikov.

Studená (HR) pena

Vzniká rovnakou technológiou ako PUR pena, s tým rozdielom, že sa vyrába za studena. Vďaka tomu, HR pena získava lepšie vlastnosti.

Oproti PUR matracom majú matrace zo studenej peny jemnejšiu štruktúru, vyššiu životnosť, sú pružnejšie, tvarovo stálejší a s vysokou odolnosťou proti preležaniu. Vynikajú tiež svojou priedušnosťou, čiže vyššou priestupnosťou vzduchu v matraci.

VISCO (lenivá, pamäťová) pena

Viscoelastická polyuretánová pena vzniká vypeňovaním polymérov. Je to vlastne zmes PUR a HR peny, vďaka čomu je dosiahnutý zisk iných vlastností. Charakteristickým rysom tohto materiálu je tuhosť, ktorá sa mení v závislosti od teploty a tlaku tela užívateľa.

Hlavnou prednosťou je už spomínaná „pamäť“. Pri kontakte s telesným teplom matrac z pamäťovej peny mäkne a telu ustúpi. Vďaka tomu sa rovnomerne rozloží hmotnosť a materiál sa dokonale prispôsobí krivkám ľudského tela. Akonáhle zmeníte polohu, materiál sa pomaly vráti do pôvodného tvaru, čím je obmedzený protitlak a eliminujú sa preležaniny.

Antibakteriálna pena

Polyuretánová pena (PUR) môže byť obohatená o antibakteriálnu prísadu od švajčiarskeho výrobcu Sanitized® alebo iónmi striebra. Vzniknutá pena je antibakteriálna a odolná voči plesniam, roztočom a baktériám, taktiež eliminuje zápachy.

Antibakteriálne matrace sú ideálne pre alergikov a astmatikov.

Latexová pena

Latexová pena sa k polyuretánovým penám neradí. Vzniká úplne odlišným spôsobom, ale pre predstavu ju sem zaraďujeme. Pre výrobu matracov sa používa zmes latexu prírodného a umelého, prípadne úplne prírodného 100% latexu.

Latexové matrace vynikajú ortopedickými vlastnosťami, vysokou bodovou elasticitou, dlhou životnosťou, tvarovou stálosťou a sú antibakteriálne. Výrobky z latexovej peny sa radia k TOP výrobkom vo svojej triede.