Studená pena prináša mnoho výhod, preto tento materiál nahrádza stále častejšie klasickú penu (PUR). Zhrňme si, ktoré to sú v nasledujúcich bodoch, a zistite, prečo práve tieto matrace môžu byť skvelou voľbou pre zdravý a dokonalý spánok.

Komfortná podpora tela

Matrace zo studenej peny majú vynikajúce ortopedické vlastnosti. Dokážu veľmi sa dobre prispôsobiť tvaru tela, čím poskytujú vhodnú podporu pre krk i chrbticu v akejkoľvek polohe. Sú zárukou kvalitného spánku, počas ktorého nedochádza k žiadnym otlakom, ktoré by mohli obmedziť krvný obeh. Matrace vyrobené zo studenej peny výborne regulujú teplotu – v lete chladia av zime hrejú.

Vysoká pružnosť a stálosť

Vynikajú tiež vysokou pružnosťou a stálosťou. Po stlačení sa matrac rýchlo vráti do pôvodného tvaru. Sú tvarovo stále a vyznačujú sa dlhou životnosťou. HR pena bola podrobená intenzívnym záťažovým testom, ktoré nepreukázali známky tvrdnutia, zmäknutia či zmeny tvaru.

Dokonalé odvetrávanie

Matrace zo studenej peny poskytujú dobré vetranie. Bunková štruktúra je otvorená a prepojenia buniek umožňujú rýchlejšie odvetrávanie. Absorbovaná vlhkosť (pot) je perfektne odvádzaná, čím môže koža voľne dýchať. Roztočom a iným mikroorganizmom, vrátane plesní, sa dobre darí práve vo vlhkom prostredí. Vďaka vyššej priepustnosti vzduchu a priedušnosti sa obmedzuje ich výskyt, čo je skvelou správou predovšetkým pre alergikov. Matrac zaisťuje výbornú dlhodobú hygienu lôžka.

Rôzna tvrdosť

Výhodou tohto materiálu je možnosť vyrobiť HR penu o rôznej hustote. Takto možno skombinovať rôzne druhy pien s rozdielnymi hustotami aj odporom voči stlačeniu. Vyrobí sa tjk oveľa širšie spektrum matracov s rôznorodými vlastnosťami, spomedzi ktorých si vyberie naozaj každý zákazník. Studená pena patrí k stredne tvrdým až tvrdším matracom. Možné je ju tiež rôzne profilovať a vyrezávať. Matrace sa vyrábajú ako 5 – 7 zónové, pričom každá zóna môže mať iné tvarovanie, prípadne inú tuhosť a je určená pre zaťaženie inej časti tela.

Ideálne pre dvojpostele a osoby s vyššou hmotnosťou

Keďže každému z nás vyhovuje iná tvrdosť, matrac zo studenej peny je ideálnou voľbou pre páry do dvojpostele. Každý si vyberie ložnú plochu, ktorá mu alebo jej viac vyhovuje. Studená pena je vhodná aj do postelí o veľkých rozmeroch, keďže neprenáša vlnenie. Z tohto materiálu sa tiež vyrábajú matrace s vyššou nosnosťou, ktorá u niektorých modeloch dosahuje až 150 kg.

Aké sú nevýhody latexových matracov?

Aby sme boli objektívni, i latexové matrace majú niekoľko tienistejších stránok. Pravdou však je, že takmer so všetkým s čím sa stretávame v našom živote má i svoje negatíva.

Vyššia obstarávacia cena

Matrace zo studenej peny sa radia do vyššej kvalitatívnej kategórie, čo býva vykúpené vyššou obstarávacou cenou. Keďže sa HR pena len tak nepreleží, predovšetkým tá o vyššej hustote, predpokladom je i vyššia životnosť, čím sa investícia do nákupu kvalitného modelu vskutku oplatí.