Studená pena je vyšším druhom polyuretánových pien. Neustálym aktualizovaním a zlepšovaním receptov klasickej komfortnej peny, sa podarilo vyvinúť najtrvalejší elastický materiál, akým je studená pena. Svojím vzhľadom pripomína bežnú PUR penu, ale po bližšom skúmaní zistíte, že má väčšie póry, na dotyk je tvárnejšia, hebkejšia a lepšie reaguje na stlačenie. Štruktúra 3D buniek je porovnateľná s väčšinou a zaručuje dokonalú bodovú elasticitu a maximálnu priepustnosť vzduchu.

Na výrobu matracov zo studenej peny využívame napr. značkovú nemeckú studenú penu Carpenter®. Nemecká spoločnosť Carpenter® je súčasťou Carpenter Company, ktorá je taktiež výrobcom a dodávateľom peny, ktorá sa využíva pri výrobe postelných doplnkov, matracov a nábytku. Studená pena sa teda používa nielen na matrace, ale i napríklad na sedacie súpravy, pohovky, kreslá a pod. Ďalšou kvalitnou studenou penou je Eurofoam®. Opäť sa jedná o nemeckú spoločnosť, konkrétne EuroFoam®, ktorá je súčasťou skupiny EUROFOAM. Vlastní výrobné závody v strednej a východnej Európe, kde sa špecializuje na výrobu a spracovanie polyuretánových pien. Táto spoločnosť dodáva priamo polotovary vo forme blokov, ale i rozmerovo presné rezy, prírezy, dokonca aj v kombinácii s inými materiálmi.

Farby studených pien

Môžete si všimnúť, že peny (studená, PUR, pamäťová a ďalšie), využívané na výrobu matracov, sa líšia farbou. Môžu byť biele, oranžové, fialové, zelené, žlté a pod. Toto farebné rozlíšenie však neznamená v podstate nič. Nie je pravda, že napr. žltá pena je vždy tá istá pena. Každý výrobca používa svoje odtiene farieb na odlíšenie jednotlivých druhov pien. Slúžia v podstate iba preto, aby sa jednotlivé peny nezamenili vo výrobe a boli na prvý pohľad ľahko rozlíšiteľné.

Technické parametre studených pien. Čo znamenajú?

Pri výbere matracov zo studenej peny je dôležitá voľba dvoch parametrov – objemovej hmotnosti peny a odporu proti stlačeniu. Udávajú, akou tvrdosťou a životnosťou matrac disponouje. Obvykle máva každá ležiaca plocha odlišnú tvrdosť, aby si mohol užívateľ vyberať tú stranu, ktorá mu najviac vyhovuje. Čo tieto pojmy znamenajú?

Objemová hmotnosť peny

Objemová hmotnosť peny udáva váhu peny na meter kubický. Napríklad, ak má pena hmotnosť HR 40, potom váži 1 m3 tejto peny 40 kg. Tento údaj je dôležitý pre odvodenie životnosti peny. Čím je ťažšia, tým je pena kvalitnejšia. V prípade studenej peny nájdete peny s hustotou 23 až 60 kg/m3, pričom najvyššiu kvalitatívnu triedu dosahujú matrace zo studenej peny s hustotou cca 60 kg/m3.

Odpor proti stlačeniu

Odpor proti stlačeniu definuje, aký protitlak pena vytvára pri zaťažení. Čím vyšší odpor proti stlačeniu je, tým bude pena tvrdšia. Tento parameter možno teda vnímať už pri prvom kontakte s matracom. Súčasné matrac zo studenej peny dosahujú hodnoty kompresnej tvrdosti medzi 1,3 a 8,0 kPa.

H1, H2, H3 – tuhosť

Tvrdosť matraca je taktiež daná tzv. tuhosťou. Snáď každý spáč vie, alebo aspoň tuší, ako tuhý matrac by mu asi mohol vyhovovať. Tuhosť je daná 5-timi úrovňami, ktoré majú označenie „H“, priblížme si ich v nasledujúcej tabuľke:

  • H1 – mäkký
  • H2 – stredne mäkký
  • H3 – stredne tvrdý
  • H4 – tvrdý
  • H5 – extra tvrdý

Toto označenie však môže byť zavádzajúce. Každý výrobca môže mať význam týchto hodnôt jemne odlišný.