V priemere každý z nás strávi denne cca osem hodín svojho času v posteli. Niekto si v nej rád poleží len tak, aj keď sa zrovna nechystá spať. Nielen preto je pohodlná posteľ jedným z najdôležitejších prvkov v byte. Výber vhodného matraca významne ovplyvňuje kvalitu nášho spánku a ten následne naše celkové zdravie, na ktorom by sme naozaj nemali nikdy šetriť. Výber správneho matraca je závažným krokom pri zariaďovaní nášho bývania.

Pre kvalitný, spokojný a zdravý priebeh potrebujeme tie najlepšie podmienky, ktoré sa však môžu u každého z nás líšiť. Vo všeobecnosti možno stanoviť niekoľko základných hľadísk, ktoré by ste mali brať do úvahy.

  • Matrac musí poskytovať dokonalú oporu tela, bez toho aby vás niekde niečo tlačilo.
  • Musí dýchať a byť priedušný.
  • Materiál, z ktorého bude vyrobený, podporuje ventiláciu vzduchu a odvádza ľudský pot.
  • Vyberajte ho podľa vašej váhy, aby dobre reagovala na zaťaženie.
  • Rozmery matraca: 25 cm dlhší, než je vaša výška, pričom ideálna šírka je 90 cm, u dvojlôžka 160 cm.

Ďalej je potrebné zohľadniť vaše finančné možnosti a ďalšie individuálne požiadavky (napr. antialergický materiál atď.)

V súčasnej dobe sa najčastejšie stretneme s matracmi vyrobenými z rôznych polyuretánových pien (PUR). Využívajú sa najčastejšie, pričom existuje niekoľko druhov (klasické PUR, viscoelastické, studené HR, spájané atď.) Každá z nich má rozličné vlastnosti, a preto sú matrace zložené z ich rôznych kombinácií ponúkajúcich ideálnu plochu pre pohodlné ležanie.

Aj vy uvažujete o zaobstaraní penového matraca, ale nie ste si istý, po akom siahnuť? Zoznámte sa s materiálom, ktorému sa hovorí studená pena (HR pena). Stáva sa neoddeliteľnou súčasťou vysoko moderných výrobkov pre ideálny spánok. Jedná sa o lepšiu variantu klasickej peny, vynikajúcu skvelými vlastnosťami. Líši sa predovšetkým kvalitatívne, pretože má jemnejšiu štruktúru, vyššiu životnosť, lepšiu pružnosť a tvarovú stálosť. V neposlednom rade sú matrace zo studenej peny lepšie svojou priedušnosťou a vyššou priestupnosťou vzduchu, čo sú hlavné výhody tohto materiálu.